Rev. olexa Harbuziuk Legacy
Пастор олекса Романович Гарбузюк
Obituaries about the life and ministry of Rev. Olexa R. Harbuziuk were printed in many newspapers and magazines, both English-language and Ukrainian-language publications. His death also was announced on a few radio programs.
Some of the publications in which obituaries appeared:
- The Chicago Tribune
- The Chicago Sun-Times
- The Daily Southtown
- Elmhurst Press
- Elmhurst Suburban Life
- The Ukrainian Weekly (USA)
- Післанець Правди (Messenger of Truth magazine, USA)
- Народна Воля (Narodna Volya, weekly in USA)
- Berwyn Life
- Свобода, український щоденник (daily newspaper in USA)
- Українські Вісті, тижневик (weekly)
- Час і Події (weekly in Chicago)
- Гомін України
- Християнський Вісник (Christian Herald in Canada)
- The Baptist Bulletin (GARBC)
- Новина, християнський літературний журнал
- Євангельська Нива (magazine of Baptist Union in Ukraine)
- Challenger (in Canada)
The crowd of mourners gathers at the grave site.
The procession of clergy leaving the church auditorium after the funeral service is led by Rev. Aleksandr Kalinin, pastor of the Ukrainian Baptist Church in Berwyn, Illinois; followed by Rev. Josaphat Iwaskiw, pastor of the Ukrainian Baptist Church in Hamilton, Ontario, Canada; Rev. Alex Perekrest, pastor of the Ukrainian Baptist Church of Cleveland, Ohio; Rev. Urii Maruschak, pastor of the Ukrainian Baptist Church of Minneapolis, Minnesota; Rev. Dmytro Marychuk, of Cleveland; and Rev. Leonid Janiuk, of Toronto, Canada (a nephew of Rev. Harbuziuk).
Besides the pastors visible in the photo above, also attending the funeral services was Rev. Jaroslaw Paprockyj, pastor of the First Ukrainian Baptist Church of Philadelphia. At the time, Rev. Iwaskiw (1923-2014) also was general secretary of the All-Ukrainian Evangelical Baptist Fellowship, and Rev. Perekrest (1929-2007) was president of the Ukrainian Evangelical Baptist Convention.
The obituary at left was printed in the Chicago Tribune.
This obituary appeared in the magazine "Novyna" (Новина, Християнський Літературний Журнал).
Attendees at the service pay their last respects as they file past the coffin and past the family.
Rev. Olexa Harbuziuk went to be with his Lord and Saviour Jesus Christ on Saturday evening, Oct. 4, 1997. Visitation and a celebration of Rev. Harbuziuk's life were held Wednesday evening at Muzyka Funeral Home in the Ukrainian Village neighborhood of Chicago. Another visitation and service were held Thursday evening at the Ukrainian Baptist Church of Chicago (in Berwyn). The funeral service was held Friday morning, October 10, at the church, followed by a procession of hundreds of mourners filing past the casket to give their final respects and to offer condolences to the family. More than 100 automobiles participated in a caravan to Elmwood Cemetery in River Grove for burial.
Eulogy by Dr. Vasyl Markus, professor of political science at Loyola University in Chicago and an editor of the Encyclopedia of Ukraine.
Хвалебна промова професора Василя Маркуся (1922-2012)
Жалібна Громадо!
Дозвольте, насамперед, признатися перед Вами в одній особистій справі. Сьогодні до цієї церкви я прийшов з двох причин. Очевидно, щоб віддати шану покійному Пасторові Олексі; але також ще й тому, щоб виконати його давне запрошення відвідати цей новий храм євангельсько-баптистської громади в ЧікаҐо.
Покійний Пастор Гарбузюк кілька разів запрошував мене сюди, щоб побачити новий духовний осередок своєї громади, бо в старій церкві на Деймен Авеню я бував кілька разів. Але за роботою й різними зайняттями, справді, не ставало часу вириватися на півдня до Бервина. При зустрічах я виправдувався перед ним. Виконую це його бажання сьогодні з почуттям великого обов'язку і з пошаною та вдячністю до нього за багато приємних зустрічей, цікавих розмов, за гарне спілкування з ним. [Professor Vasyl Markus is shown attending the funeral service for Rev. Harbuziuk.] Professor Vasyl Markus is shown attending the funeral service for Rev. Harbuziuk.
Зокpема хочу нагадати одну тему, яка нас близько в'язала. Це становище християнських спілнот під Совєтами та у вільній Україні. Моїм зацікавленням та предметом дослідів була якраз проблематика «Церков у катакомбах». Про ці речі я писав і доповідав. Коли зібрав якісь інформації про євангелицькі чи протестанські Церкви з радянських або західних джерел, я радо звіряв їх з пастором Гарбузюком. Він мав свої контакти і джерела інформації. Давав мені характеристику релігійних течій, окремих діячів, бо знав добре і відчував цілу атмосферу переслідуваних церков.
Був оптимістом щодо вижиття релігії під комунізмом. Я збирав також релігійний Самвидав в Україні і більшість того, що я мав про євангеликів-баптистів одержав від Покійного Пастора.
Хочу висловити публичне признання Пасторові Олексі за його надзвичайно прихильне відношення до громадських справ: вже було відмічено, що він був присутнім на кожній важливій громадській імпрезі, чи то були ювілеї, зустрічі з діячами з Европи та України, чи якісь міжцерковні екуменічні імпрези.
Незабутніми залишаться наші концерти «Колядуємо Україні», в яких завдяки заходом Покійного завжди була заступлена Ваша релігійна громада. Завжди наші бенкети, святкування закінчувалися подячною молитвою Пастора Гарбузюка.
Хочеться в кінці сказати, що Покійного характеризували дуже шляхетні прикмети:
• Він був зразковим сім’янином, про що свідчить його велика родина; він мав велику допомогу і підтримку в особі дружини, Пані Софії, і в своїх дітях.
• Він був цілковито відданим своій релігійній громаді, вужчій в ЧікаҐо, та ширшій у Сполучених Штатах і взагалі у діяспорі, гуртуючи у Всеукраїнське Братство усіх українців християн-баптистів.
• Пастор Гарбузюк був надхненним проповідником та автором релігійних писань, в яких заступав принципи і погляди своєї Церкви, при тому ставлячися дуже толерантно до інших віровизнань.
• І, врешті, Покійний був зразком громадянина, народного служителя Церкви, для якого проблеми України завжди були важливими. Він підносив завжди і скрізь становище релігії під безбожним комунізмом, розкривав його істоту і відкривав очі Заходові на його особливу небезпеку. Україну уважав за головну ціль своєї діяльности, в якій хотів бачити свобідні умови розвитку для Христової Церкви. Для цього він посвятив свою довголітню працю на становищі голови Всеукраїнського Євангельсько-Баптистського Братства та автора і директора релігійного радіонадавання в Україну.
Його сподівання сповнилися. Ще за свого життя, хоч в останні роки з ознаками недуги, міг Пастор Гарбузюк відвідати вільну Україну і голосити там Слово Боже.
Нам сьогодні приходиться подякувати Творцеві, що між нами була така Людина, життя якої було виповнене до краю служінням Богові і своєму народові.
Дружині і родині скажемо: Ви мали зразкового Мужа і Батька, Дідуся і блиського, який службою в церкві жив і служив Богові, а також любив Вас. А прекрасній Волинській Землі складаємо поклін і вдячність, що породила такого відданого Христового працівника та полум’яного патріота.
Спи спокійно, наш Брате Олексо! До зустрічі в кращому світі! Ти зустрінешся із своїми славними попередниками, піонерами баптистського руху в Україні – братами – Онищенком, Жабко-Потаповичем, Домашовцем, Духонченком та іншими.
До зустрічі у вічному Житті!
(Із журналу «Післанець Правди» № 1-3, 1998)
Проф. д-р Василь Маркусь спеціяльно приготовив цю промову на похорон на прохання Пастора Олекси Гарбузюка, але вона не була виголошена під час похорону через брак часу. Dr. Markus was not able to deliver his eulogy at the funeral service because of a lack of time.